Városlista
2024. november 14, csütörtök - Aliz

Hírek

2014. Június 30. 13:41, hétfő | Belföld
Forrás: MTI

NBH-jelentés: robbantásra is készültek 1992. október 23-án

NBH-jelentés: robbantásra is készültek 1992. október 23-án

Az egykori Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) jelentése szerint az 1992. október 23-ai zavargásokon megjelent fővárosi és vidéki, elsősorban szkinhed, fiatalok tevékenységét, két - a nyilvánosságra hozott jelentésben kitakart - szervezet koordinálta. Kiderült, hogy az állami ünnepségsorozatra készülve több olyan intézkedést hoztak, amelyek révén az események "időben" ismertté váltak: a rendőröknek október 23. előtt sikerült lefoglalniuk fasiszta röplapokat, gyakorló kézigránátokat és azt a nagy mennyiségű robbanóanyagot is, amellyel a Szabadság téri szovjet emlékművet akarták felrobbantani.

Az 1992. október 23-ai eseményekről NBH által készített jelentést, valamint a Füzessy Tibor nemzetbiztonságért felelős tárca nélküli miniszternek írt értékelő jelentést az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának honlapján hozták nyilvánosságra.
Az mno.hu május 6-án írt arról, hogy Molnár Zsolt - aki 2006 óta a szocialista párt országgyűlési frakciójának tagja, jelenleg a nemzetbiztonsági bizottság elnöke - egykor együtt tüntetett szkinhedekkel. A portál egy, a 168 Óra fotósa által készített, a hetilapban megjelent fotót is közölt, amelyen a lap szerint Molnár Zsolt látható "a bőrfejűekre jellemzően fejére húzott kapucniban szkinhedekkel" Göncz Árpád egykori köztársasági elnök "elhíresült, 1992-es Kossuth téri kifütyülésén".
Molnár Zsolt az MTI-nek hétfőn azt mondta: sajnálja, hogy 22 évet kellett várni a jelentés megismerésére. Ismét leszögezte: nem volt szkinhed, neve nem szerepel a jelentésben. Hozzátette: minden olyan dokumentum nyilvánosságra hozását támogatja, amely nem sért jelenlegi nemzetbiztonsági érdekeket. Reméli, hogy a kémügybe keveredett Kovács Béla jobbikos képviselő bizottsági meghallgatásának jegyzőkönyvét is megismerheti majd a közvélemény.
Az NBH jelentése többször ír szkinhed fiatalokról, csoportosulásokról. Néhány szervezetüket és általuk ismert tagokat is megneveztek, de ezeket a nyilvánosságra hozott dokumentumban kitakarták. Az NBH jelentésében leírják viszont a jellegzetes szkinhed öltözéket: bomberdzseki, kapucnis póló, baseballsapka, katonai bakancs, arcukat eltakaró kendő.
Az 1992. október 28-án készült jelentése szerint az NBH igazgatósága az 1956-os forradalom és szabadságharc, valamint a köztársaság kikiáltásának évfordulója alkalmából szervezett rendezvénysorozat előtt több olyan intézkedést hozott, amelyek az október 23-ával összefüggő előkészületek, illetve konkrét események időbeni megismerését eredményezték. Jelentősen megemelkedett a központi ünnepségek megzavarására utaló jelzések száma, és elsősorban szélsőjobboldali szkinhedtevékenységeket ellenőriztek, konkrét szervezeteket, embereket figyeltek meg - írták.
"Az országos szinten egyeztetett és végrehajtott koordináció eredményeként olyan információk birtokába jutottunk, amelyek neonáci beállítottságú skinhead fiatalok október 23-i Budapestre szervezett akcióinak előkészületét dokumentálták" - olvasható a jelentésben. Az NBH adatai szerint a csoportosulások célja a kormány megfélemlítése és a köznyugalom megzavarása volt, "amelyet a közelmúltban Rostockban és más német városokban lezajlott újfasiszta cselekményekhez hasonló módon a +Fehér Magyarországért+ kívántak végrehajtani". Ennek fényében a rendezvényeken több egyesült államokbeli és német újfasiszta röpcédulát akartak terjeszteni.
A jelentés szerint a fővárosi zavargásokra mintegy ezer embert - köztük egy egri és egy bécsi szkinhedcsoportot - is vártak, de a hatóságok arról is tudomást szereztek, hogy a Miskolc-Szolnok-Budapest vasútvonalon is harminc-negyven fiatal készült október 23-án a fővárosba. Kiderült, hogy a II. kerületi szkinhedek a Pasaréti tér környékén akartak verekedést provokálni a környékbeli "színesbőrűekkel" és az ott élő - a jelentésben megnevezett, de a nyilvános változatban kitakart - "hívőkkel".
A megelőző intézkedések során egy budapesti lakosnál a rendőrök röplapok és transzparensek mellett kézigránátokat, légpisztolyt, ködgyertyát foglaltak le, amelyeket - mint bevallotta - az október 23-ai rendezvényeken akart felhasználni. A jelentésben szerepelt egy olyan ember is, aki beismerte, hogy azért szerzett Pécsen nagymennyiségű robbanóanyagot, hogy október 23-án felrobbantsák a fővárosi Szabadság téri szovjet emlékművet, vagy ha az nem sikerülne, más célpontot keresnének.
A jelentés szerint a délután öt órakor a Parlamentnél összegyűlt mintegy 4000 emberből álló tömegben egymástól elkülönülve két szkinhedcsoport tagjainak megjelenését, valamint egy - a szolgálatok által ismert - szervezet vezetőjét és néhány tagját regisztrálták.
Az NBH jelentése szerint a Kossuth téren lezajlott provokáció motívumában "továbbra sem mutatható ki szándékosság", ugyanakkor bebizonyosodott, hogy a megemlékezéseken megjelent fiatalok tevékenységét két - a jelentésben kitakart nevű - szervezet koordinálta.
Az értékelő jelentésben benne van az is, hogy operatív kapcsolattól származó, nem ellenőrzött információjuk szerint az október 23. utáni napokban valaki - a jelentésben kitakart illető - "felelős politikai tényezőkkel" kereste a kapcsolatot. Boross Péter akkori belügyminiszter és Morvai István politikai államtitkár elzárkózott a találkozótól. A BM sajtóosztályán pedig arról beszélt valakivel, hogy az eseményeket fideszes és MSZP-s kádergyerekek követték el, és ugyanezt hangoztatta később egy, a Magyar Demokrata Fórum Bem téri székházában tartott rendezvényen is.

Címkék: nemzetbiztonság

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 14. 07:31, csütörtök | Belföld

NGM: 2025 januárjától lesz igényelhető a kamatmentes munkáshitel

A kamatmentes munkáshitel 2025 januárjától lesz igényelhető, szerdán megkezdődött a hitelkonstrukció társadalmi egyeztetése - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-vel.

2024. November 13. 07:53, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: a békepárti, patrióta erők választási győzelmei reményt adnak a béke visszatérésére

Az utóbbi időszak fontos választásain mindenhol a békepárti, patrióta erők győzedelmeskedtek, és ez minden eddiginél jobb reményt ad arra, hogy a béke végre visszatérjen Európába