Hírek
2018. Április 12. 09:04, csütörtök |
Belföld
Forrás: mti
Kedvezően zárultak a tavaszi élelmiszer ellenőrzési akciók
A tavaszi szezonális ellenőrzésen szinte minden területen javuló eredményeket tapasztaltak a szakemberek - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a honlapján szerdán.
A hatóság tájékoztatott arról, hogy az egy hónapos mustra során 4715 vizsgálatot végeztek, amelyekből 88 figyelmeztetéssel, 154 pedig mintegy 13,5 millió forintnyi bírsággal zárult. A több mint 20 ezer megvizsgált élelmiszer-tételből 349-et - mintegy 9,5 tonnát - kellett kivonni a forgalomból.
A március 1-jétől április 2-ig tartó tavaszi szezonális ellenőrzést Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár rendelte el. Az ellenőrzéseket a járási hivatalok és a Nébih szakemberei végezték, az akciót a Nébih koordinálta.
A vizsgálatok az előállítás, a forgalmazás és a vendéglátás területére egyaránt kiterjedtek. Ellenőrizték a hagyományosan népszerű termékeket, így a sonkákat, a tojást, a különböző édességeket és az alkoholos italokat. Nem maradhatott el a szezonális zöldség- és gyümölcsfélék vizsgálata sem, újdonságként a tojásfestékek is górcső alá kerültek.
A szakemberek az idén a 2017-es ellenőrzéssel nagyságrendileg azonos számú vizsgálatot végeztek, ám 18 százalékkal kevesebb figyelmeztetés és 5 százalékkal kevesebb bírság született, mint az előző évben - emeli ki a közlemény.
A nyomonkövethetőség területén volt a legjelentősebb a javulás: míg 2017-ben az ellenőrzések 2,5 százalékánál tapasztaltak problémát ezen a területen az ellenőrök, az idén csak 1,3 százalékuknál. Élelmiszervállalkozás tevékenységének korlátozására 11 esetben volt szükség.
A termékellenőrzések alkalmával kevesebb élelmiszert kellett kivonni a forgalomból, mint tavaly. A több mint 20 ezer élelmiszertétel 1,7 százaléka - mintegy 9,5 tonna termék - kapcsán kellett intézkedni. A hibaokok között első helyen továbbra is a fogyaszthatósági, illetve minőségmegőrzési idő lejárta szerepelt, az idén ez a tételek 1,2 százalékát érintette. A zöldség-gyümölcs vizsgálatok során egy forgalmazóval szemben a "hajdúsági torma" megnevezés jogosulatlan névhasználata miatt indult eljárás.
A Nébih laboratóriumában 38 tojásminta esetleges fipronil szennyezettségét, valamint 44 tojásfesték csomag (126 tojásfesték) színezéktartalmát is vizsgálták. A tojásminták egyikében sem volt kimutatható fipronil, illetve fipronil-szulfon szermaradék. A festékeknél egy esetben fordult elő, hogy egy piros festék a jelölésen feltüntetett azorubin (E122) helyett neokokcint (E124) tartalmazott, ezért a hatóság kötelezte az előállítót a jelölés kijavítására.
A bárány- és nyúlszállítások ellenőrzése alkalmával országosan 508 szállítmányt (57 902 szállított állat) vizsgáltak meg a hatósági állatorvosok. A nyúlszállítmányok ellenőrzése során egy alkalommal a járműre vonatkozó dokumentációs hiányosságot találtak a szakemberek, egy esetben pedig a nem megfelelő férőhely miatt kellett eljárniuk - ismerteti közleményében a Nébih.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 28. 10:11, szombat | Belföld
Kórházba került Keleti Ágnes
Keleti Ágnest szerdán szállították fővárosi otthonából a budapesti Honvédkórházba, szívelégtelenséggel és légzési nehézségekkel – értesült a Nemzeti Sport a családhoz közeli forrásból.
2024. December 28. 10:07, szombat | Belföld
A szilveszteri tűzijátékok biztonságos használatára figyelmeztet a katasztrófavédelem
A szilveszteri tűzijátékok biztonságos használatára hívta fel a figyelmet az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
2024. December 28. 10:05, szombat | Belföld
Több mint tízezer esethez hívták a mentőket karácsonykor
December 24. és 26-a között 10 677 esetben riasztották a mentőket Magyarországon, a hívások csaknem egyharmada Budapestről és Pest vármegyéből érkezett
2024. December 27. 08:29, péntek | Belföld
Rétvári Bence: januártól átlagosan 21,2 százalékkal tovább nő a tanárok és az óvónők bére
Magyarország történetének legnagyobb tanárbéremelése zajlik: az idei 32,2 százalékos emelkedés után januártól átlagosan 21,2 százalékkal tovább nő a tanárok és az óvónők bére